Trwałe i nietrwałe wypełnianie zmarszczek

Wypełnianie zmarszczek może być przeprowadzane różnorodnymi metodami zależnie od indywidualnych potrzeb każdej z nas. W medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej za istotny uważa się podział na trwałe i nietrwałe wypełniacze zmarszczek. Co rozumiemy przez poszczególne pojęcia? Warto dowiedzieć się więcej o metodach wypełniania zmarszczek zanim zdecydujemy się na skorzystanie z którejś z nich.

Nie wchłaniające się materiały wypełniające zmarszczki

Nie wchłaniające się materiały wypełniające zmarszczki można nazwać trwałymi, gdyż są to elementy, które po wprowadzeniu do tkanek nie ulegają degradacji. Ich odpowiednie umieszczenie i zabezpieczenie gwarantuje utrzymanie się osiągniętego efektu latami. Zabiegi tego rodzaju wykonuje się jednorazowo i są one nieodwracalne.

Pośród trwałych metod wypełniania zmarszczek wyróżniamy dwa materiały:

Jest to syntetyczny materiał służący wypełnianiu zmarszczek, którego stosowanie w tej formie jest całkowicie zabronione w USA. Wynika to z faktu przeprowadzonych badań, które udowodniły możliwość przenikania płynnego sylikonu do naczyń limfatycznych i powstawanie w związku z tym niebezpiecznych dla zdrowia i życia anomalii. Doceniany jest natomiast za swoją zdolność pozostawania w tkankach, w nienaruszonym stanie przez wiele lat oraz fakt iż nie wchodzi w reakcje z płynami tkankowymi. Jego wprowadzenie odbywa się identycznie jak w przypadku kolagenu poprzez ostrzykiwanie płynnym silikonem okolicy zmarszczek. Z jego wykorzystaniem możliwe jest wypełnienie zmarszczek między brwiami, na czole, wokół oczu oraz ust, bruzdy nosowo-wargowej. Możliwe jest również powiększenie ust.

Goreteks

Jest materiałem syntetycznym wykorzystywanym w wypełnianiu głębokich zmarszczek. Jego wprowadzenie do skóry odbywa się z zastosowaniem igły. Występuje w formie nitek lub płytek.

Nietrwałe materiały wypełniające zmarszczki

W przypadku materiałów nietrwałych służących wypełnianiu zmarszczek mowa o substancjach, które wprowadzane są do skóry na pewien okres czasu, gdyż po jego upływie ulegają samoistnej degradacji i zabieg wymaga powtórzenia. Są to rozwiązania dla kobiet, które nie są w pełni przekonane do trwałych i nieodwracalnych rozwiązań, jak również dla tych które po wcześniejszych zabiegach jakim się poddawały nie były zadowolone z efektu. W przypadku metod nietrwałych degradacja daje możliwość wprowadzenia zmian. Pośród nietrwałych materiałów do wypełniania zmarszczek wyróżniamy:

  • kwas hialuronowy,
  • kolagen,
  • własna tkanka tłuszczowa.

Kwas hialuronowy

To substancja identyczna z tą naturalnie występującą w naszej skórze. Efekt po zabiegu jest natychmiastowy i utrzymuje się przez 6 do 10 miesięcy. Jest składnikiem bezpiecznym nie wywołującym alergii i skutków niepożądanych.

Kolagen

Jest naturalnie występującym w naszej skórze białkiem. To, które wykorzystywane jest w medycynie estetycznej pozyskiwane jest z karków młodego bydła lub ze skóry ryb słodkowodnych. Zabieg wykonuje się poprzez ostrzykiwanie miejsc ze zmarszczkami jego płynną formą. Efekt utrzymuje się przez czas od 6 do 12 miesięcy z zależności od lokalizacji i indywidualnych cech pacjenta.

Własna tkanka tłuszczowa

Uważana jest za jedną z bezpieczniejszych metod, gdyż wypełniacz stanowi własny tłuszcza pacjenta, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia alergii czy innych niepożądanych skutków zostaje silnie zredukowane. Zabieg można uzupełniać innymi procedurami medycyny estetycznej, a efekty utrzymują się nawet przez okres kilku lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *