Leczenie kanałowe u stomatologa – co warto wiedzieć?

Leczenie kanałowe zębów.

Leczenie kanałowe to zabieg powszechnie praktykowany. Kiedy dochodzi do stanu zapalnego miazgi, trzeba rozpocząć leczenie kanałowe zęba. Jakie znamy obecnie metody? Czy każda z nich obejmuje dewitalizację?

Na czym polega leczenie kanałowe? Dlaczego trzeba je rozpocząć?

O tym na czym polega leczenie kanałowe i jakie są jego przyczyny powinien wiedzieć każdy – nie tylko pacjent. Świadomość problemu pozwala zapobiegać takiej sytuacji i cieszyć się zdrowiem jamy ustnej. Podczas infekcji bakteryjnych wskutek np. jedzenia dużej ilości słodyczy, dochodzi do zapalenia miazgi.

Stan zapalny pojawia się też np. po dużym złamaniu lub wypadku. To właśnie w tym momencie trzeba rozpocząć leczenie kanałowe. Jest to zabieg powszechnie znany, którego głównym celem jest nie doprowadzenie do ekstrakcji zębów.

Znamy obecnie dwie metody:

  • tradycyjną, z zatruwaniem zęba.
  • nowoczesną, pod mikroskopem.

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym prowadzi do obumarcia miazgi

Z zatruwaniem zęba w leczeniu kanałowym wiąże się cenny etap obumierania miazgi, po którym dentysta swobodnie usuwa jej resztki. Dzięki temu przechodzi do kolejnych czynności i odbudowuje ząb. Zatruwanie zęba (inaczej dewitalizacja) jest niezbędne w tradycyjnym leczeniu przez dentystę. Nie jest natomiast potrzebne w leczeniu pod mikroskopem. Leczenie kanałowe pod mikroskopem usuwa żywą miazgę (oczywiście pod wpływem znieczulenia).

Ile trwa leczenie kanałowe? Czy można je przyspieszyć?

Jeszcze niedawno pacjenci negatywnie myśleli o tym ile trwa leczenie kanałowe. W klasycznym rozwiązaniu taki zabieg przeciąga się w czasie, ponieważ pomiędzy rozpoczęciem zatruwania zęba (nałożeniem przez dentystę paraformaldehydu) a oczyszczeniem go i otarciem kanału, trzeba zachować odstęp czasu – około dwóch tygodni.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem przebiega na tylko jednej wizycie i trwa średnio 60-90 minut. Dzięki temu komfort pacjenta jest Leczenie kanałowe zębów.zdecydowanie wyższy. Dodatkowymi plusami tej metody są:

  • precyzja obrazu.
  • mniejsze ryzyko zakażeń.
  • przyjazność środowisku dziąseł i języka.

Czy leczenie kanałowe boli pacjenta?

Mity wokół tego czy leczenie kanałowe boli krążą, ale w rzeczywistości przebieg zabiegu jest zawsze bezbolesny. Dentysta podaje znieczulenie zarówno wtedy, kiedy pracuje z mikroskopem, jak i bez mikroskopu. U pacjentów leczonych bez mikroskopu może pojawić się ból zęba po leczeniu kanałowym w wyniku dewitalizacji – to reakcje, które są naturalne, ale same przechodzą.

U pacjentów używających mikroskopu może się pojawić migdałkowy ból po leczeniu kanałowym, który również samoistnie przejdzie. Jest dużo lżejszy niż ból po dewitalizacji i szybciej mija.

Ile kosztuje leczenie kanałowe? Co na to Narodowy Fundusz Zdrowia?

Zróżnicowanie pod względem tego ile kosztuje leczenie kanałowe jest efektem pracy na dwa sposoby. W tradycyjnej opcji koszt leczenia kanałowego to zazwyczaj 100-500 złotych. Leczenie kanałowe pod mikroskopem wiąże się z wyższymi cenami rzędu ok. 500-2000 złotych. Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje obecnie nowoczesnego zabiegu, co zdarza się przy standardowym leczeniu.

5 (100%) 5 ocen

3 odpowiedzi

  1. Wszyscy piszą, że leczenie kanałowe jest bezbolesne, a ja jestem żywym przykładem na to, że boli jak cholera. Może było to spowodowane, że zabieg wykonywał mi jakiś młody gnojek, któremu łapy się trzęsły jak cholera..

  2. Kurcze przestraszyłeś mnie tym postem.. teraz się zastanawiam czy iść na wizytę do dentysty w sprawie leczenia kanałowego.. Jestem z Gdańska i z tego co widzę to najlepsze opinie ma K2Dental. Jest nawet klika opinii na temat leczenia kanałowego i wnika z nich, że ludzie nic nie czuli podczas zabiegu. Może rzeczywiście młody pierwszy raz robił kanałowe i ty byłeś królikiem doświadczalnym 😀

  3. Dlatego ja zawsze pytam się ile ma lat dany dentysta i ile razy w życiu wykonywał już dany zabieg, aby mieć pewność, że leczenie będzie wykonane profesjonalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *