Trwałe i nietrwałe wypełnianie zmarszczek

Wypełnianie zmarszczek może być przeprowadzane różnorodnymi metodami zależnie od indywidualnych potrzeb każdej z nas. W medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej za istotny uważa się podział na trwałe i nietrwałe wypełniacze zmarszczek. Co rozumiemy przez poszczególne pojęcia? Warto dowiedzieć się więcej o metodach wypełniania zmarszczek zanim zdecydujemy się na skorzystanie z którejś z nich.

Nie wchłaniające się materiały wypełniające zmarszczki

Nie wchłaniające się materiały wypełniające zmarszczki można nazwać trwałymi, gdyż są to elementy, które po wprowadzeniu do tkanek nie ulegają degradacji. Ich odpowiednie umieszczenie i zabezpieczenie gwarantuje utrzymanie się osiągniętego efektu latami. Zabiegi tego rodzaju wykonuje się jednorazowo i są one nieodwracalne.

Pośród trwałych metod wypełniania zmarszczek wyróżniamy dwa materiały:

Jest to syntetyczny materiał służący wypełnianiu zmarszczek, którego stosowanie w tej formie jest całkowicie zabronione w USA. Wynika to z faktu przeprowadzonych badań, które udowodniły możliwość przenikania płynnego sylikonu do naczyń limfatycznych i powstawanie w związku z tym niebezpiecznych dla zdrowia i życia anomalii. Doceniany jest natomiast za swoją zdolność pozostawania w tkankach, w nienaruszonym stanie przez wiele lat oraz fakt iż nie wchodzi w reakcje z płynami tkankowymi. Jego wprowadzenie odbywa się identycznie jak w przypadku kolagenu poprzez ostrzykiwanie płynnym silikonem okolicy zmarszczek. Z jego wykorzystaniem możliwe jest wypełnienie zmarszczek między brwiami, na czole, wokół oczu oraz ust, bruzdy nosowo-wargowej. Możliwe jest również powiększenie ust.

Goreteks

Jest materiałem syntetycznym wykorzystywanym w wypełnianiu głębokich zmarszczek. Jego wprowadzenie do skóry odbywa się z zastosowaniem igły. Występuje w formie nitek lub płytek.

Nietrwałe materiały wypełniające zmarszczki

W przypadku materiałów nietrwałych służących wypełnianiu zmarszczek mowa o substancjach, które wprowadzane są do skóry na pewien okres czasu, gdyż po jego upływie ulegają samoistnej degradacji i zabieg wymaga powtórzenia. Są to rozwiązania dla kobiet, które nie są w pełni przekonane do trwałych i nieodwracalnych rozwiązań, jak również dla tych które po wcześniejszych zabiegach jakim się poddawały nie były zadowolone z efektu. W przypadku metod nietrwałych degradacja daje możliwość wprowadzenia zmian. Pośród nietrwałych materiałów do wypełniania zmarszczek wyróżniamy:

  • kwas hialuronowy,
  • kolagen,
  • własna tkanka tłuszczowa.

Kwas hialuronowy

To substancja identyczna z tą naturalnie występującą w naszej skórze. Efekt po zabiegu jest natychmiastowy i utrzymuje się przez 6 do 10 miesięcy. Jest składnikiem bezpiecznym nie wywołującym alergii i skutków niepożądanych.

Kolagen

Jest naturalnie występującym w naszej skórze białkiem. To, które wykorzystywane jest w medycynie estetycznej pozyskiwane jest z karków młodego bydła lub ze skóry ryb słodkowodnych. Zabieg wykonuje się poprzez ostrzykiwanie miejsc ze zmarszczkami jego płynną formą. Efekt utrzymuje się przez czas od 6 do 12 miesięcy z zależności od lokalizacji i indywidualnych cech pacjenta.

Własna tkanka tłuszczowa

Uważana jest za jedną z bezpieczniejszych metod, gdyż wypełniacz stanowi własny tłuszcza pacjenta, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia alergii czy innych niepożądanych skutków zostaje silnie zredukowane. Zabieg można uzupełniać innymi procedurami medycyny estetycznej, a efekty utrzymują się nawet przez okres kilku lat.

Bibliografia

1. Roenigk H.H.Jr., Treatment of the Aging Face, 1995
2. Park S.N., Skin aging and antioxidants, 1997

5 (100%) 2 ocen

6 odpowiedzi

  1. Własna tkanka to chyba dobra propozycja, choć brzmi obrzydliwie.. Ale z tego co piszecie, to jest najbardziej trwały zabieg… A jak to cenowo wygląda? Ktoś mógłby się podzielić doświadczeniami??

  2. LOL o tym goreteksie slysze pierwszy raz to sie tak na stale wklada to pewnie musi strasznie bolec no nie? chyba ze sie to robi na znieczuleniu… ale co jesli nie wyjdzie taki zabieg i sie naruszy np. jakis nerw czy cos? To juz jest chyba lekka przesada..
    Ja od paru miesiecy uzywam richevonu i efekty sa calkiem ok, chociaz zabieg na pewno by zadzialal od razu to jednak wole naturalnie o siebi zadbac 😀

  3. Jakoś nie przekonują i obrzydzają mnie te wszystkie zabiegi wypełniające zmarszczki. Fuj, jak sobie to wyobrażę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *